جمعه ٢١ مرداد ١٤٠١
مديريت سنجش و پذيرش حوزه سؤالات متداول داوطلبان ورود به حوزه
شعار سال 99: سال جهش توليد

جواب: آزمون کتبی دارد و سوالات تستی(چهار گزینه‌­ای) می‌­باشد.

جواب: مواد امتحانی گروه‌های تحصیلی باهم تفاوت دارد و  لیست منابع آزمون در دفترچه راهنمای پذیرش به صورت مبسوط ذکر ­شده است.

جواب: بله، پذیرش بر اساس محل سکونت و محل انتخابی برای تحصیل با معدل‌های مختلف می­‌باشد که در جدول معدل دفترچه راهنمای پذیرش ذکر شده است. داوطلبین گروه اول فقط در استان محل سکونت خود پذیرش می­‌شوند.

جواب: بله – با هر مقطع تحصیلی امکان ثبت نام و پذیرش وجود دارد. (البته با لحاظ شرائط ذکر شده در دفترچه راهنمای پذیرش)

جواب: امکان تحصیل همزمان در سطح یک حوزه وجود ندارد اما بعد از تکمیل سطح دو با شرایطی وجود دارد.

جواب: طبق برنامه‌های جدید آموزشی سال‌های تحصیل و متون درسی آنها با هم تفاوت دارند.

جواب: پس از گذراندن مراحل قطعی پذیرش و صدور کد تحصیلی رسمی، کلیه مزایای حوزه از جمله شهریه، معافیت تحصیلی و بیمه مطابق ضوابط به طلبه تعلق می­گیرد.

جواب: برخی از مدارس، حضور درخوابگاه جزء شرائط پذیرش آنها می‌­باشد.

جواب: افرادی که در حال خدمت هستند در صورت نداشتن اضافه سن می­‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند و در آزمون و مصاحبه گزینشی و مشاوره شرکت می نمایند و در صورت قبولی در آن مراحل، از خدمت سربازی انفصال می‌­شوند.

جواب: حافظان کل قرآن، نهج البلاغه و رتبه‌های برتر کنکور سراسری و.. (برای توضیحات بیشتر به دفترچه راهنمای پذیرش مراجعه کنید)

جواب: الف) افرادی که قبلا سابقه تحصیل در حوزه داشتند و به دلائل آموزشی و یا صیانتی اخراج شده‌اند.

ب) افراد دارای معافیت تحصیلی که از دانشگاه اخراج شده‌اند.

ج) افرادی که سابقه دو بار انصراف از دانشگاه را دارند ولی پایان خدمت و یا معافیت دائم ندارند.

د)  افرادی که شرائط مندرج در دفترچه راهنما را نداشته باشند.

جواب: بستگی به نوع برنامه‌ آموزشی انتخابی دارد. طلاب در حوزه‌های علمیه در چهار سطح علمی در حال تحصیلی هستند که طول دوره تحصیلی در هر سطح بسته به نوع برنامه‌ آموزشی انتخابی متفاوت است به این معنا که بعضی از برنامه‌های آموزشی کوتاه مدت و تنها در یک یا دو سطح و بعضی از برنامه‌های آموزشی بلند و در هر چهار سطح اجرا می‌شود. 

طلاب بعد از گذراندن هر سطح علمی در حوزه علمیه مدرک تحصیلی آن سطح را در صورت داشتن شرایط دریافت می‌کنند. 

مدرک سطح یک: معادل کاردانی، مدرک سطح دو: معادل کارشناسی، مدرک سطح سه: معادل کارشناسی ارشد و مدرک سطح چهار: معادل دکتری می‌باشد. 

برای نمونه در زیر به چند برنامه آموزشی بلند مدت و کوتاه مدت رایج در حوزه‌های علمیه اشاره می‌گردد:

یکی از برنامه‌های بلند مدت آموزشی برنامه آموزشی جاری است (که در چهار سطح با عنوان سطح یک (مدت دوره 6 سال)، سطوح عالی (سطح 2 (مدت دوره دو سال) و سطح 3 (مدت دوره دو سال)) و خارج (یا سطح 4 (مدت دوره چهار سال)) ارائه می‌گردد. 


برنامه بلند مدت دیگر، برنامه آموزشی جدید می‌باشد که فعلاً تنها در سطح یک اجرا می‌گردد و طلاب بعد از گذراندن سطح یک این برنامه آموزشی وارد سطح دو برنامه آموزشی جاری می‌شوند. طول دوره در سطح یک این برنامه بسته به نوع مقطع ورودی سیکل (6 سال) و دیپلم و دانشگاهی (پنج سال) می‌باشد. البته طلاب مستعد می‌توانند این سطح را در کمتر از این مقدار هم به پایان برسانند. 
برنامه‌های آموزشی بلند مدت دیگری هم در حوزه وجود دارند مانند برنامه آموزشی مشکات و ..... که دارای شرایط پذیرشی خاص خود می‌باشند. 

یکی از برنامه‌های کوتاه مدت آموزشی حوزه علمیه برنامه‌ای است به نام برنامه آموزشی سفیران هدایت که تنها از بین داوطلبان مقطع دیپلم و دانشگاهی پذیرش داشته و طلاب بعد از گذراندن یک دوره پنج ساله آموزشی تبلیغی باید وارد عرصه تبلیغ شده و دوره تعهد تبلیغی خود را هم بگذرانند، رویکرد این برنامه بیشتر رویکرد آموزشی تبلیغی است و طلاب در این برنامه ضمن آشنایی با  قرآن، تفسیر، ادبیات عرب، فقه و اصول، با علومی هم چون روان‌شناسی و تبلیغ، روش‌های کلاسداری و غیره‌ آشنا می‌شوند. 
این برنامه تنها دارای سطح دو و سه می‌باشد. البته طلاب بعد از گذراندن سطح دو (طول دوره در این سطح پنج ساله می‌باشد)  در صورتی که  مایل به شرکت در سطح سه این برنامه باشند یا باید تعهد تبلیغی خود را (طول دوره تعهد تبلیغی بسته به منطقه تبلیغی مورد نظر، بین سه تا پنج سال متفاوت می‌باشد) به پایان برسانند یا در صورت داشتن معدل بالا در سطح دو می‌توانند در سطح سه این برنامه ادامه تحصیل داده و تعهد تبلیغی خود را بعد از گذراندن سطح سه انجام دهند. 
هم چنین طلاب در این برنامه آموزشی می‌توانند بعد از سطح دو این برنامه با گذراندن تعهد تبلیغی وارد برنامه‌ آموزشی بلند مدت شده و در آن برنامه ادامه تحصیل دهند. 

انتقال از هر یک از برنامه‌های آموزشی به برنامه آموزشی دیگر با داشتن شرایط مربوطه به هر یک از برنامه‌ها تنها برای یک مرتبه امکان‌پذیر می‌باشد.